Bitcoin Halving
Kontroverzní design
Těžaři bitcoinu dostávají za ověření bloku transakcí určitý počet bitcoinů. Po každém vytěžení 210 tisíc bloků ale dochází k tzv. halvingu, tedy snížení odměny na polovinu. Celkový počet bitcoinů, které se kdy vytěží, je 21 milionů. Velká většina jich však již vytěžena je – konkrétně více než 18 milionů.
Během prvních čtyř let existence nepopulárnější kryptoměny byla odměna za vytěžený blok 50 bitcoinů, v roce 2012 došlo k prvnímu halvingu a odměna se snížila na 25 bitcoinů za blok. Druhý, a zatím poslední halving, nastal 7. července 2016, od té chvíle dostávají těžaři jen 12,5 bitcoinu.
V květnu 2020 dojde k třetímu halvingu Bitcoinu v historii a odměna za vytěžený blok tak klesne na 6,25 bitcoinu. V praxi to znamená, že těžaři dostanou za stejnou práci, respektive propůjčený výkon svého hardwaru, dvakrát méně bitcoinů. Spekulanti a investoři se proto předhání v předpovědích, jaký vliv bude mít halving na jeho cenu.
Jak halving ovlivní cenu bitcoinu?
Pokud by zafungovalo klasické ekonomické pravidlo o nabídce a poptávce, tedy čím je komodita vzácnější, tím má vyšší cenu, měla by hodnota bitcoinu stoupnout. V případě obou předchozích halvingů se tak i skutečně stalo. Když srovnáme cenu ke dni halvingu a 150 dní poté, tak v roce 2012 se cena zvýšila z 12,35 dolaru na 127 dolarů a v roce 2016 z 650,83 dolaru na 758,81 dolaru. Nutno však poznamenat, že v obou případech se hodnota bitcoinu vyvíjela jinak. Zatímco v roce 2012 hned od halvingu rapidně narostla, při druhém halvingu klesla po necelém měsíci přibližně o třetinu své hodnoty a teprve až potom začala stoupat. Zatím tak platilo, že s každým novým čtyřletým cyklem přišlo i překonání cenových rekordů A to dost výrazné, jak ukazuje graf níže.
Půlení ale představuje výzvu pro všechny, kteří se snaží vydělávat dolováním této virtuální měny. Snížení počtu bitcoinů, na něž si mohou těžaři přijít, mimo jiné znamená, že těžba se už nemusí vyplácet tolik, co dříve. Samozřejmě za předpokladu, že hodnota bitcoinu skokově nevzroste ihned v květnu 2020. Po minulém halvingu se však parabolický růst ceny bitcoinu dostavil až zhruba rok a půl po samotné události.
Odměna nemusí pokrýt náklady
O tom, zda se těžba bitcoinů vyplatí, nebo nevyplatí, nerozhoduje pouze jejich cena a odměna za vytěžený blok. Klíčovou proměnnou je také obtížnost těžby. Zatímco odměna za potvrzený blok transakcí se každé čtyři roky snižuje, doba vytěžení jednoho bloku musí být průměrně vždy 10 minut a právě od toho se odvíjí obtížnost těžby.
Ve chvíli, kdy jeden blok trvá vytěžit déle, obtížnost těžby se sníží. A naopak, pokud se bitcoiny těží příliš rychle, obtížnost těžby se zvýší. Odhad délky těžby jednoho bloku se stanovuje na základě rychlosti těžení za poslední dva týdny a se stejnou frekvencí se také upravuje obtížnost. V praxi to znamená, že kdyby podstatná část těžařů skončila, protože se jim to už zkrátka nevyplatí, vzrostla by doba, za kterou se vytěží jeden blok. Tím pádem by se po dvou týdnech automaticky snížila obtížnost těžby a stejně výkonný hardware by tak generoval větší počet bitcoinů.
Vyplatí se investovat?
Žádný investor do kryptoměn by obecně neměl brát bitcoin a spol. jako zaručeně výnosnou investici a podobně je tomu i v případě sázky na halving. Přestože se v komunitě držitelů kryptoměn šíří odvážné predikce vysokých zisků, na místě je i předběžná opatrnost a krocení vidiny pohádkových výdělků. K půlení došlo v minulosti zatím jen dvakrát a v investičním světě obecně platí, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích. Případ kryptoměny litecoin, u níž došlo k halvingu v létě 2019, navíc ukazuje, že cena virtuální měny může krátce po události klesnout třeba i na třetinu.
Existuje hned několik indikátorů, které naznačují, že přichází opět ten správný čas pro investici do největší kryptoměny. Kryptoměnová burza Binance oznámila prostřednictvím svého ředitele, že zaznamenala nejvyšší počet objednávek na nákup bitcoinů, který překonává dokonce i období vrcholící kryptoměnové horečky v lednu 2018.
Aby bylo možné cenu bitcoinu odhadnout, je nutné sledovat i další faktory, jako jsou zprávy o kryptoměnách v médiích, možné regulace, chování komunity, ale také politicko-ekonomickou situaci, kdy platí, že je Bitcoin vnímán nesystémově a v případě negativních zpráv se může jevit jako vhodná investice v nestabilním světě. Obecně je však nutné nezapomínat na fakt, že hodnota kryptomincí se odvíjí především od chování lidí, nikoliv až tak moc od předem daných pravidel kryptoměn, jako je právě halving.
Použité zdroje:
https://finex.cz/za-necely-rok-nas-ceka-puleni-bitcoinu-co-to-znamena-pro-investory/
https://www.master.cz/blog/halving-bitcoinu-2020-cena-tezba/