Holder nebo Trader - jak držet nebo obchodovat s kryptoměnou Bitcoin
Holder - HODL
Poprvé se termín HODL objevil na diskusním fóru BitcoinTalk v roce 2013. Přesněji jej zveřejnil jeden z členů, který se pod vlivem alkoholu pokusil sdělit ostatním členům, že BTC stále drží i navzdory velkému cenovému pádu. Téma diskuze proto nazval „I AM HODLING,“ ale jak už bylo řečeno, byl opilý, a tak místo slova „HOLDING“ (držet) napsal „HODLING.“ Tento překlep se rychle uchytil v kryptokomunitě jako synonymum dlouhodobého držení Bitcoinu, bez ohledu na to, kde je jeho cena.
Jako oficiální termín byl HODL zaveden až v roce 2017, kdy ho Quartz prohlásil za jeden ze základních termínů slangu v Bitcoinové kultuře a popsal ho jako postoj, kdy uživatelé stále drží a investují do Bitcoinu a čelí tváří v tvář prudce klesající ceně. Navíc je tento termín podle TheStreet.com jednou z nejoblíbenějších manter držitelů Bitcoinu. I tak se však HODL používá i ve spojení s jinými kryptoměnami.
Vyplatí se holding?
Z dlouhodobého hlediska, alespoň dosud, žádný hodler neprodělal. Zatímco trading ve skutečnosti většině lidí způsobí ztrátu. O tom se moc nemluví, ale je to bohužel tak. Držet Bitcoin je rozhodně lepší možnost, pokud nemáte v plánu se naplno věnovat studiu tradingu. Vemte raději peníze, které chcete vyhodit za placené skupiny, kupte za ně Bitcoin a neprodávejte, ať se děje cokoli. O tyto peníze byste stejně s největší pravděpodobností přišli. Nepokoušejte se nakupovat kryptoměny před tím, než si zjistíte, jak na to a čeho se musíte vyvarovat a co to je. V kryptosvětě můžete o své peníze přijít mrknutím oka, je zde totiž extrémní množství různých podvodníků a hackerů, ale i vysoká volatilita. Ať už chcete investovat do Bitcoinu či jiné kryptoměny, první předpoklad je investovat jen do toho, čemu rozumíte. Není však nutné znát technické podrobnosti ohledně kryptografie, spíše se zaměřte na účel, množství uživatelů (velikost komunity), kdo stojí za projektem, jak postupují a na čem pracují, s kým spolupracují a jakou mají konkurenci, atd. Po studiu si teprve budete schopni sami odpovědět na výše uvedené otazníky.
Jak se stát holderem?
Kde koupit bitcoin? Nákup bitcoinu je ve skutečnosti velice snadná záležitost, kterou si rychle osvojíte, i když se svým prvním nákupem se budete muset trochu prokousat. Budete potřebovat počítač nebo mobilní telefon s připojením k internetu, bankovní účet a nějakou bitcoinovou směnárnu. To je vše.
Ještě před provedením samotného nákupu bitcoinu je potřeba mít k dispozici nějakou bitcoin peněženku, kam kryptoměny chcete nechat poslat. Peněženku si můžete představit jako takový bitcoinový bankovní účet, kde své bitcoiny budete mít a odkud je v případě potřeby zas můžete prodat nebo poslat pryč. O bitcoinových peněženkách již byla řeč v předchozích článcích, takže není třeba se o nich více rozepisovat.
Máte už peněženku připravenou? Takže jak nakoupit bitcoin? Bitcoiny je nejlepší zakoupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi směnárny patří např. české stránky SimpleCoin či ccShop. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle – online. Bitcoin je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však většinou požadují ověření totožnosti obchodníka např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost a hodí se spíše pro pokročilé obchodníky.
Trading - obchodování s Bitociny
Pokud se rozhodnete, že nechcete Bitcoin jen držet, ale aktivně s ním obchodovat, je potřeba se v první fázi rozhodnout, zda využijete některé Bitcoinové směnárny či burzy na převod prostředků do Bitcoinu, například Coinbase či se pustíte do studování grafů a spekulací čistě na cenu Bitocinu, v tomto případě budete potřebovat kvalitního brokera (ten vám poskytne software pro zadávání obchodních příkazů).
Pokud jste se rozhodli pro spekulace na cenu Bitcoinu, potřebujete brokera. To je společnost, která vám umožní zadávat obchodní příkazy na nákup či prodej. Zároveň budete mít možnost obchodovat i další kryptoměny, případně i jiné měny, komodity a akcie. Mezi ověřené brokery poskytující spekulace na Bitcoin patří XTB, eToro nebo Plus500.
Broker typicky nabízí demo účet, kde si můžete vyzkoušet obchodní platformu a zadat obchodní příkaz. Následně si můžete založit reálný účet, zvládnete to i z pohodlí domova. I kdybyste měli vložit na reálný účet jen minimální částku, tak si vyzkoušíte, co s vámi po psychické stránce dělá skutečný prodělek či zisk. Založení reálného obchodního účtu je otázkou pár minut. Seznámení s obchodní platformou vám zabere několik desítek minut. S trochou nadsázky můžeme říci, že za hodinu máte vše výše zmíněné zřízené a projité.
KYC/AML
Abyste mohli svůj obchodní účet aktivovat a začít tak opravdu obchodovat, budete k tomu potřebovat pár dokumentů. Kyptoměnové burzy a brokeři musí splňovat určité věci, konkrétně zákony KYC (Know Your Customer) a AML (Anti Money Laundering), sloužící k ověření identity. Jedná se o proces skenování občanky a sdílení osobních údajů. Účet tedy musíte ověřit nahráním dokumentů (občanský průkaz a pas nebo řidičský průkaz, dále výpis z bankovního účtu – stačí online screenshot).
Strategie obchodování
Pro obchodování Bitcoinu se bude hodit obchodní strategie. Tu můžete postavit na technické nebo fundamentální analýze. Pokud chcete sledovat jen kurz Bitocinu, můžete se spolehnout čistě na technickou analýzu, fundamentální analýza počítá i s makroekonomickými ukazateli. Technická analýza je způsob pohledu na grafy, který se snaží předpovědět budoucí vývoj cen či kurzů akcií, kryptoměn, komodit nebo třeba měnových párů. Technická analýza pracuje s grafy kurzů a cen těchto aktiv a na základě jejich vyhodnocení se snaží předpovídat budoucnost.
Fundamentální analýza nepracuje s grafem jako technická analýza, ale zajímá se o informace, které ovlivní ekonomiku a následně chování nakupujících a prodávajících. Fundamentální analýzu tak můžeme sledovat například na složitých modelech centrálních bank ve výpočtech úrokových sazeb, ale i na mnohem triviálnějších věcech jako jsou politická rozhodnutí, zákony nebo i počasí.
Rizika obchodování Bitocinu
Obchodování Bitcoinu přes brokera s sebou nese rizika. Prvně je potenciálním rizikovým faktorem samotný broker. Pokud si ale vyberete z ověřených brokerů, viz tabulka výše, podvod je minimalizován v zásadě na nulu. Mnohem větším rizikem je Bitcoin samotný. Bitcoin je častým tématem politických diskusí, vyjadřují se k němu šéfové centrálních Bank i prezidenti. Zároveň jej drží široká veřejnost podléhající emocím. Cena Bitcoinu je tak do velké míry ovlivěněna volatilitou a právě volatilita je rizikem číslo jedna.
Použité zdroje:
https://kryptohodler.cz/hodl-o-co-se-jedna-kdo-je-hodler-jak-zacit-hodlovat-a-proc-bitcoin/
https://finex.cz/kryptomeny-co-je-to-hodl/
https://finex.cz/kde-jak-koupit-bitcoin/
https://finex.cz/jak-zacit-obchodovat-bitcoin/